Podpora zdravotně postiženích sportovců je důležitou složkou pro rozvoj společnosti. My v TCSE tomu rozumíme a každý rok přispíváme k tomu, aby fantastičtí lidé, kteří navzdory svému hendikepu sportují a velmi úspěšně bojují za své týmy, měli možnost se i nadále rozvíjet. Takovými hrdiny jsou pro nás členově České Federaci Powerchair Hockey.

 

 

Co je Powerchair Hockey?

Floorball na elektrických vozících (angl. Powerchair hockey) je jedním ze dvou kolektivních sportů pro lidí s nejtěžšími formami tělesného postižení. Tento sport přišel do ČR v roce 2003. Podrobnější historie Powerchair hockey najdete zde.

 

 

 

 

Odlišnosti od florbalu

A jak se PWH liší od klasického florbalu? V mnohém. Především jsou pravidla uzpůsobena tak, aby to byl sport skutečně pro každého. Základem je mít elektrický vozík. Dále potřebujete sportovního ducha a trochu odvahy se pustit do něčeho nového. Co je s klasickým florbalem stejné je dírkovaný míček. Dalšími odchylkami od klasického florbalu je, že míček nesmí letět více jak 20 cm nad zemí. Tato úprava vychází z toho, aby se sport co nejvíc přizpůsobil každému a setřeli se svalové rozdíly jednotlivých hráčů. I horní tyčka branky je tudíž ve výšce 20 cm a mantinely lemující hřiště rovněž. Aby však padaly nějaké góly, je šířka branky 2,5 m. Hřiště má rozměry od 24×14 m až 26×16 m.

 

Celkový počet hráčů na hřišti v jednom týmu je pět. Tři z nich hrají s klasickou florbalovou holí (H-stick) s tím, že podle potřeby ji mohou mít například fáčem přivázánu k ruce – těm se v místní hantýrce říká „háčkaři". Tito hráči ovládají míček, tvoří hru a střílí góly. Dále jsou zde 2 hráči s tzv. T-hokejkou (T-stick) – „téčkaři" či „tý-stykáři", z nichž jeden je brankář.

 

 

V čem je T-stick odlišná? Jedná se o speciální hokejku ve tvaru písmene T, která je napevno přidělána na vozíku. Hráč tak míček ovládá pohybem svého vozíku. Právě tuto hokejku využívají hráči, kteří nemohou držet klasickou hůl. Mohou to tak být kupříkladu i hráči, kteří svůj vozík ovládají ústy. Úloha těchto hráčů však není o nic méně důležitá než „háčkařů". Kromě brankáře, jehož význam je nezpochybnitelný, je v poli jeden „téčkař", jehož hlavním úkolem je vytvářet tzv. bloky. V praxi to znamená, že pohybem svého vozíku vytváří prostor pro své útočníky či naopak při obranné fázi znepříjemňuje život soupeřícím útočníkům.

 

     

 

 

Česká Powerchair Hockey liga

Česká Powerchair Hockey liga je soutěž, která je určena pro všechny české kluby florbalu na elektrických vozících. Je organizována Českou federací EWH a rozdělena do šesti jednotlivých ligových kol. Organizací ligového kola je vždy pověřen jeden sportovní klub, v jehož městě se ligové kolo odehrává. V současné době jsou do české ligové soutěže zapojeny čtyři české týmy: New Cavaliers, SK Indians Plzeň, Rejnoci Zlín a Red Dragons.

 

V roce 2007 se odehrálo Mistrovství ČR, které se konalo v Praze za přítomnosti tří prvních českých týmů - Snow Wolves Janské Lázně, EWSC Lita Sport Praha (dnes Jaguars Praha) a Rejnoci Zlín. Hned další rok 2008 v České republice vznikla již klasická ligová soutěž. Hrála se od února do listopadu na několik kol, jejichž počet se odvíjel od počtu hrajících týmů. Jednotlivá ligová kola pořádaly zúčastněné týmy společně s ČFPH. Od letošního roku se přechází na nový ligový mód. Ligová sezóna bude začínat v září a končit v květnu. Prvního nového ročníku 2015/2016 se zúčastní pět týmů – Indians Plzeň, Jaguars Praha, New Cavaliers Praha a Red Dragons Praha.

 

 

 

Reprezentace

Česká reprezentace se na mezinárodní scéně poprvé představila v roce 2005 na Mistrovství Evropy v Itálii. Konečné šesté místo se dalo považovat za úspěch, neboť tento sport byl v České republice znám teprve od roku 2002 a v době konání mistrovství existovaly jen dva týmy.

V roce 2008 se reprezentační tým opět zúčastnil Mistrovství Evropy, tentokrát v Belgii, a obsadil 7. místo.

Poslední představení české reprezentace na mezinárodní scéně byla účast na Turnaji čtyř národů ve Švýcarsku. Národní tým byl ustanoven z týmu Jaguars, jakožto vítěze předchozího ročníku ligové soutěže, který doplnili hráči z jiných týmů. Tým se umístil na 3. místě.

V současné době ČFPH hledá zájemce o funkci reprezentačního trenéra, který by se přímo podílel na výběru reprezentačního družstva, přípravě a účasti na nadcházejících národních turnajích.

 

 

 

Historie Powerchair Hockey v ČR

Do Česka se tento atraktivní sport dostal prostřednictvím členů SK Akáda Janské Lázně, (Petra Aliny a Vojty Kapčuka), kteří se zúčastnili v roce 2002 mezinárodní konference pořádané v Nizozemí. Tým Janských Lázní, později nazývaný Snow Wolves, vznikl v roce 2002 (bohužel kvůli nedostatku hráčů  zanikl pod názvem Tigers v roce 2011).

Druhý klub, EWSC LITA SPORT Praha, byl založen díky iniciativě Michala Pragera v roce 2003, vedení klubu později převzala hráčka Mgr. Iva Zemková a v současné době klub funguje pod názvem Jaguars Praha. Třetí družstvo se podařilo uvést v život v lednu 2007 a jsou to REJNOCI ze Zlína. Na založení klubu se významně podílel Tomáš Kramný, který vede klub do dnešních dnů.

Jan Horák a Václav Uher v roce 2009 založili čtvrtý klub, New Cavaliers Praha, jehož představitelem je v současné době Jiří Táborský. Dva nejmladší kluby jsou Indians z Plzně, který byl vytvořen Lukášem Kroupou, bývalým hráčem New Cavaliers. Indiáni existují od druhé poloviny roku 2011.

Zcela nejmladší tým se do české ligové soutěže přidal v roce 2014 pod jménem Red Dragons. O fungování týmu se starají hráči Michaela Charvátová a Vladimír Šmilauer. Tým Red Dragons je vedle New Cavaliers druhý oddíl občanského sdružení Flor-in.

Mezi zatím nejvýznamnější EWH akce v rámci České republiky patří účast na Mistrovství Evropy 2005 pořádané v Itálii, kde se Česko poprvé představilo s reprezentačním týmem. V roce 2006 se oba české týmy zúčastnili mezinárodních klubových turnajů, EWSC LITA SPORT Praha si vybralo 17. mezinárodní turnaj v Mnichově v Německu a Snow Wolves 4. mezinárodní turnaj ve švýcarském Zürichu. Rok 2007 byl ve znamení 1. mezinárodního klubového turnaje v ČR pod vedením Snow Wolves Janské Lázně a Development Event konaném ve Zlíně. V roce 2008 se odehrála první sezóna nově vzniklé Medicco EWH ligy a česká reprezentace se již podruhé představila na Mistrovství Evropy, tentokrát v Belgii.

Od roku 2010 se zahraničních turnajů účastní pouze týmy EWSC Jaguars Praha (např. 7. Euro-Cup 2011, Zürich 2012, Eindhoven 2013..) a New Cavaliers Praha (Munich cup 2012, Eindhoven 2013, Flanders Cup 2014). V roce 2010 začal tým New Cavaliers také organizovat své mezinárodní turnaje "Prague Powerchair open". Mezinárodní turnaje od roku 2009 každé dva roky organizuje také tým Jaguars pod názvem "Prague Cup".

 

Bud' rozhodčí nebo trenér!

Česká federace Powerchair Hockey otevírá nové WORKSHOPY a KURZY pro ROZHODČÍ a TRENÉRY! Přidejte se i Vy!